Общината иска две къщи в Стария град от държавата

Целта е нов десетгодишен период безвъзмездното управление на Данчовата къща и къща „Бирдас“ в Старинен Пловдив
Местната власт в града под тепетата ще поиска от държавата да стопанисва недвижимите културни ценности от национално значение Данчовата къща и къща Бирдас в Стария град. Предложението на кмета Костадин Димитров ще се обсъжда на предстоящата сесия на ОбС на 10 април. Ако бъде прието, чрез областния управител общината ще поиска Министерски съвет да даде съгласие и да вземе решение.
Общината управляваше двете къщи в последните десет години, също с решение на Министерски съвет от 2015г. Десетте години, колкото бе срокът на сключения тогава договор, изтекоха в края на февруари и сега безвъзмездното предоставяне на имотите от държавата вероятно ще се поднови с нови десет години.
„Град Пловдив е атрактивна туристическа дестинация със своето уникално културно историческо наследство, като голям дял в популярността на града има обявеният за архитектурно – исторически резерват „Старинен Пловдив“. Опазването, поддръжката и управлението на архитектурно – исторически резерват „Старинен Пловдив“ е от особен приоритет за Община Пловдив. Част от тях са „Данчовата къща и къща „Бирдас“, които притежават статут на архитектурно-строителна, художествена и историческа недвижима културна ценност с категория „национално значение““, се посочва в мотивите.

Къща „Бирдас“ е построена между 1820 и 1830 г. Тя е масивна, пищно изрисувана сграда на един етаж откъм ул.“Съборна“ и на три етажа откъм ул.“Витоша“. Построена е по този начин заради денивелацията на терена. Къщата се смята за късен образец на симетричната възрожденска къща. Наречена е така на името на своя първи собственик – д-р Димитър Бирдас, първият дипломиран хирург в Пловдив. След избухнал голям пожар къщата е реконструирана, изградени са дебели каменни стени тухлени зидове, на мястото на старата дървена конструкция. През 2012 г. Областна администрация извършва авариен ремонт и консервация на портика и част от фасадите. Към настоящия момент имотът се управлява от Областен управител, като експонатите и стопанския инвентар са предоставени от ОИ „Старинен Пловдив“ с необходимите документи.
В последните години къща Бирдас е затворена за посещение, поне за простосмъртните. В нея понякога се посрещат делегации и официални гости на администрацията, но обектът остава изолиран от туристическия маршрут и не е достъпен за посетители.
През кметския мандат на Здравко Димитров за никой в общината не бе тайна, че той е ползвал като лична резиденция къща Бирдас. Докато бе губернатор тя бе приемна на Областна управа, но и в ролята си на градоначалник той е държал ключа за нея. Заживя ли Здравко Димитров в Стария град?

Другата къща, която общината ще поиска от държавата за срок от 10 години, е Данчовата. Носи името на живелият в нея Георги Данчов Зографина- възрожденец, революционер, общественик, художник и фотограф. Данчовата къща е културна ценност от национално значение. Къщата е представител на несиметричната пловдивска къща, притежаваща красиви дърворезбовани тавани. Построена е в края на XVIII век, а след Освобождението.

През 2000-2001г., къщата е реставрирана по автентични технологии в рамките на съвместен проект на Занаятчийска камара – Кобленц и Община Пловдив. Дейностите бяха извършени по автентични технологии в рамките на съвместен проект на Занаятчийска камара в Кобленц и Община Пловдив, финансиран от германското Федерално министерство за икономическо сътрудничество и развитие.
И после Гергов да ги лапне и тях
арх. ГЕРГОВ е истинският Собственик на Града!